Quantcast
help information
Clear
61.0 ° F
Full Weather

2017 Roundup Parade Winners Announced

The Tuolumne County Sheriff’s Posse has announced the winners of the various categories judged during last Saturday’s Roundup Parade.

Over 160 entries took part in the traditional event on Mother’s Day weekend. Click here to view an earlier story with multiple photos and video.

The parade results are below as provided by the Sheriff’s Posse:

The Tuolumne County Cup

1st      Kountry Kids Preschool

The Mother Lode Round-Up Sweepstakes

1st      Connie Hawkins and Pogonip

Class 1 – Commercial Floats

1st      OnStage Dance Studio

2nd     Conifer Communications

3rd      Rockin Bar B

Class 2 – Service Club Floats

1st      Columbia College Forestry & Natural Resources Club

2nd     E Clampus Vitus Matuca Chapter 1849 (Float)

3rd      Sonora Emblem Club #124

Class 3 – Service Club Floats, Junior

1st      Summerville FFA

2nd     Girl Scouts Golden Timbers

Class 4 – Service Clubs, Walking

1st      E Clampus Vitus Matuca Chapter 1849 (Flag)

Class 5 – Special or Comic Floats

1st      Kountry Kids Preschool

2nd     E Clampus Vitus Matuca Chapter 1849 (Bar)

Class 6 – Color Guards, Walking

1st      Vietnam Veterans of America

Class 7 – Best Individual Character or Characters, Walking

1st      The R & R’s (Retired Rebels)

Class 8 – Specialty or Novelty Acts, Senior

1st      Sonora Geezers

Class 9 – Specialty or Novelty Acts, Junior (to age 18)

1st      American Sports Acro & Gymnastics

2nd     Mother Lode Dance Academy

3rd      Sierra Xplosion

Class 10 – Best Pooper-Scooper Entry

1st      St. Matthew’s Lutheran Church group 1

2nd     St. Matthew’s Lutheran Church group 2

Class 12 – Church/Religious Organizations

1st      St. Patrick’s Catholic Church

2nd     Sonora Christian Life Center

3rd      Christian Heights Church

Class 13 – Family Entry

1st      Pedroni Racing

Class 15 – Non-Profit Organization Entry

1st      tie:  Tuolumne County Public Health and E Clampus Vitus Matuca Chapter 1849 (Hawkers)

2nd     Tuolumne County Association of Realtors

3rd      tie:  Friends of the Mother Lode Fairgrounds; Tuolumne County Special Olympics; and Tuolumne City Memorial Museum

Class 17 – Best Military, Group or Individual
1st      VFW Post 3154

2nd     Sonora Vets Helping Vets

Class 18 – Fire Department Entry

1st      CAL-FIRE, Tuolumne County Fire, and
US Forest Service

2nd     Engine Company #1, Columbia VFD

Class 19 – Horseless Carriage, Antique or Classic Auto

1st      Sonora A’s

2nd     Mother Lode Region Antique Automobile Club

3rd      Joe Hallett

Class 20 – Car Clubs

1st      Northern California Dodge Brothers & Sisters & Others

2nd     Mother Lode Corvettes

Class 21 – Motorcycle Clubs

1st      Christian Motorcyclists Association

2nd     Azusa Street Riders

Class 24 – Color Guards, Mounted

1st      Sierra Cowgirls

Class 25 – Mounted Groups, Junior

1st      Future Cowgirls

Class 26 – Mounted Groups, Senior

1st      Mid Valley Cowbelles

2nd     Twain Harte Horsemen, Inc.

3rd        Calaveras/Tuolumne Cattlewomen

Class 27 – Novice Mounted Group (open)

1st      The Future of Rodeo

Class 29 – Individual Rider (open)

1st      Ella Njirich

Class 30 – Sheriff’s Posse (open)

1st      Monterey County Sheriff’s Posse

Class 31 – Silver Mounted (open)

1st      Laurette Locke

Class 33 – Novelty-Fiesta Mounted Group (multiple riders)

1st      Backcountry Horsemen of California Mid-Valley Unit

Class 35 – Matched Pairs (2 riders)

1st      Leslie Cowboys

Class 38 – Future Horseman (ages 1 – 8)

1st      tie:  Paige Njirich and Ryan Lawson

Class 39 – Horse-Drawn Vehicles

1st      Country Doctor Davey “Doc” Wiser

Class 40 – Miniature Drawn (open)

1st      Connie Hawkins and Pogonip